Firma, w której pracujesz właśnie „przechodzi” na Scruma i mianowano Cię Scrum Masterem? Twój zespół poprosił Cię o pełnienie tej roli? A może właśnie znalazłeś intratną propozycję pracy na LinkedIn? Jest wiele powodów, które mogły doprowadzić Cię do stwierdzenia „będę Scrum Masterem, a co mi tam”. Jeśli zastanawiasz się jak zostać Scrum Masterem – dobrym Scrum Masterem 🙂 – zapoznaj się z poniższą listą 5 kroków. To one najbardziej pomogły mi gdy zdecydowałam się podjąć to wyzwanie.

1. Zrozum „Przewodnik po Scrumie”

Ten punkt najłatwiej i najszybciej odznaczyć z listy: 10-15 minut czytania i gotowe. Prawda?

Nie, nie prawda. Jest to podstawowy błąd który zdaje się robić większość Scrum Masterów. Prosi Cię zespół słowami „weź zostań Scrum Masterem bo się do tego nadajesz” i głupio Ci odmówić. Nie masz czasu na przeczytanie Scrum Guide’a („Przewodnika po Scrumie”) więc go kartkujesz. Kończy się tym, że robicie scrumo-podobne coś, które robiliście od zawsze i nic się nie zmienia.

Przeczytaj Scrum Guide’a z uwagą i ołówkiem w ręce (przyda się do robienia notatek). Upewnij się, że nie goni Cię czas – daj sobie godzinę, może nawet więcej. Koniecznie zadawaj pytania „po co?” i/lub „dlaczego?”. Przykładowo:

  • po co w Scrumie stosuje się timeboxing?
  • dlaczego nie meeting tylko event?
  • kto uczestniczy w planowaniu sprintu i po co?

Dzięki temu będziesz krok po kroku dochodzić do lepszego rozumienia idei, co zaowocuje Twoją pewnością siebie (nie mylić z uporem i arogancją) w codziennej pracy.

Zadanie domowe dla chętnych

Czytając „Przewodnik po Scrumie” stwórz sobie tabelkę, która pomoże Ci zapamiętać cel, uczestników i ich rolę w poszczególnych scrumowych eventach. Przykładowo, Twoja tabelka może wyglądać tak:

Zrozum Scrum Guide. Pomoże Ci w tym ta tabelka.
Zrozum Scrum Guide. Pomoże Ci w tym ta tabelka.

2. Czytaj (książki i blogi)

Scrum jest modelem empirycznym, tzn. opiera się na działaniu i doświadczeniu, a nie na teorii. Jednak bez dobrej teorii, proces Twojej nauki będzie dłuższy i bardziej bolesny. Co więc przeczytać na start? Oto trzy książki, które dały mi najwięcej:

  • Scrum Mastery – żałuję, że tę książkę przeczytałam dopiero po ok. 3 latach pracy jako Scrum Master. Ileż mniej czasu poświęciłabym na eksperymentowanie na oślep! Książkę czyta się w mgnieniu oka, napisana jest lekko i praktycznie, a omawiane przykłady to chleb powszedni każdego Scrum Mastera.
  • Agile Retrospectives – to pozycja, która dostarcza ciekawych pomysłów na retrospekcje. Pomoże Ci poukładać to spotkanie i sprawić by przyniosło rezultaty. Ciężar tego spotkania spoczywać będzie na Twoich scrum-masterskich barkach, szczególnie wtedy gdy zespół jest młody lub zaczyna pracować Scrumem. Zaznaczam, że sposób przedstawiony przez autorki książki nie jest jest jedyną receptą na dobre retrospekcje. Dostarcza natomiast wielu ciekawych pomysłów, dzięki którym pomożesz zespołowi otworzyć się na siebie i wzajemnie słuchać.
  • Coaching Agile Teams – książka zdecydowanie dłuższa niż wymienione wyżej poprzedniczki. Jest też trudniejsza: traktuje pracę Scrum Mastera z rozmachem i pomaga sięgnąć do istoty tej roli. Według Lissy Adkins, autorki, Scrum Master to nie tylko ekspert od Scrum Guide’a. To lider, osoba budująca kulturę organizacji.

Z blogów polecam śledzić:

  • Mountaingoat Software – to blog Mike’a Cohna, autora książki „Agile Estimating and Planning” (nota bene ją też warto przeczytać 🙂 ). Dużo wiedzy z zakresu pisania user stories, zarządzania backlogiem, planowania pracy.
  • BrassWillow – artykuły pisane przez świetnych polskich trenerów Scrum.org, które nie tylko tłumaczą podstawy Scruma, ale też traktują temat szerzej: jakich narzędzi Scrum Master potrzebuje, z jakimi mierzy się trudnościami, jak motywować. To tylko niektóre zagadnienia jakie tam znajdziesz.

Tylko tyle i aż tyle. Przeczytanie wyżej wspomnianych materiałów uzbroi Cię w bardzo solidne podstawy i pewność w działaniu.

3. Szkól się

Zapoznaj się z materiałami dostępnymi na scrum.org i idź na szkolenie Professional Scrum Master w Twojej okolicy. Koniecznie. Mnie to szkolenie bardzo pomogło, szczególnie gdy poruszony został temat wypalenia zawodowego oraz przebijania głową muru. Nie żebym straszyła, ale przyjdzie Ci pracować w różnych projektach z różnymi ludźmi… Na swojej skórze doświadczyłam szkoleń prowadzonych przez Tomka Włodarka i BrassWillow, mogę więc je z czystym sercem polecić (nie, nie mam z tej reklamy żadnych korzyści finansowych).

Inna forma szkoleń to szkolenia on-line. I tu autoreklama: jeśli po przeczytaniu tego artykułu uznasz, że chcesz rozwinąć swoje scrum-masterskie umiejętności pod moim okiem, zapraszam Cię do zapoznania się z moimi pomysłami na wejście w świat Scruma metodą małych kroków 🙂 .

4. Ucz się od innych (i z innymi)

Prócz szkoleń warto uczestniczyć w MeetUpach, warsztatach czy konferencjach. Społeczność Agile’owa jest ogromna, a nowe osoby przyjmuje się z serdecznością. Te wydarzenia dostarczać Ci będą pomysłów i sił do pracy nie tylko na początku, ale chyba na każdym etapie pracy jako Scrum Master. MeetUpy to darmowe spotkania „przy piwie”, których celem jest wymiana wiedzy i networking. W Krakowie ciekawe MeetUpy o tematyce Agile to unconf oraz ALE Kraków. Jeśli nie jesteś z Krakowa to pewnie bez problemu znajdziesz podobne spotkania w Twojej okolicy. A jeśli nie, to może założysz własny MeetUp?

Konferencji związanych z Agile w Polsce odbywa się co najmniej kilka. Scrum Days, Agile by Example, ACE Conf to tylko niektóre z nich. Lubię konferencje ponieważ pozwalają się wyciąć na dzień lub dwa z pracy, dzięki czemu chłoniesz wiedzę, zadajesz pytania, poznajesz ludzi. Jeśli nie było Ci dane w nich uczestniczyć zawsze możesz oglądać prelekcje na YouTubie lub Vimeo.

5. Pracuj (i popełniaj błędy)

Nie musisz spełnić wszystkich powyższych punktów nim wystartujesz. Jedynie znajomość Scrum Guide’a jest niezbędna. Bierz się do pracy jak najszybciej, eksperymentuj i nie bój się popełniać błędów. Już te pierwsze kroki możesz wykorzystać do budowania atmosfery otwartości: powiedz, że zaczynasz, że się uczysz i prosisz o szczery feedback. Z czasem wyczujesz w jakim środowisku funkcjonujesz najpewniej, które granice chcesz przesuwać, jakie są obszary do poprawy.

Jeśli w Twojej organizacji są inni Scrum Masterzy zachęć ich do spotkania i dzielenia się wiedzą. Świetnym sposobem do szybkiej nauki jest odwiedzanie się wzajemnie podczas jednego z eventów scrumowych i „wytykanie” sobie błędów. Pamiętaj tylko by nie zaskoczyć zespołu taką wizytą – koniecznie uprzedź ich, że będziecie mieć gościa, który obserwować będzie Ciebie w celu poprawienia Twoich umiejętności. Jeśli masz możliwość zobaczyć jak pracują inni Scrum Masterzy również to wykorzystaj. Możesz podglądnąć ich sposoby prowadzenia spotkań, reakcje na problemy czy pytania jakie zadają. Stawiając swoje pierwsze scrum-masterskie kroki pamiętaj jednak by nie naśladować ślepo swoich bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Z czasem wypracujesz swój własny styl i będziesz go ciągle rozwijać (z duchem continuous improvement).

Dobry Scrum Master

Jak zostać Scrum Masterem? Chyba łatwo, skoro to tylko pięć kroków 🙂 .

Jak zostać dobrym Scrum Masterem? Nie tylko musisz perfekcyjnie znać i rozumieć Scruma, ale też Twoja wiedza musi być interdyscyplinarna. Rozumienie technologii jest niezbędne by zrozumieć problemy zespołu. Rozumienie tego jak działają ludzie jest konieczne by odpowiednio reagować i potrafić pomóc (dać wędkę, nie rybę!) zespołowi. Przypominam raz jeszcze: w tej roli konieczne jest zdobywanie doświadczenia. Nie czekaj zbyt długo by zacząć. Im szybciej rzucisz się w żywioł pracy z zespołem, tym szybciej odbierzesz la… lekcję o swojej nowej roli 🙂 . Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.