Blog

Dlaczego wdrożenie scruma jest trudne?

Im dłużej pracuję i obserwuję transformacje agile’owe tym bardziej dojrzewa we mnie pewne przekonanie. Mianowicie: przez nieposkromione ego i brak pokory wdrożenie Scruma w organizacjach przekształca się w usilne próby wciśnięcia jego karykatury w istniejącą strukturę.

Pomysł na retrospektywę: jak podsumować rok?

Nowy Rok – czas podsumowań i postanowień. Jak ten czas wykorzystać w pracy z Zespołem Scrumowym? Zaproponuj przeprowadzenie retrospektywy, która pomoże szerzej spojrzeć na miniony rok i wskaże kierunek na przyszłość. W tym artykule dowiesz się jak taką retrospektywę przygotować.

Efektywne budowanie zespołu: odkrywamy tajemnicę

Efektywne budowanie zespołu to coś, czego zrobić się nie da. Zespół buduje się sam. Można zespołowi pomóc (albo przynajmniej nie przeszkadzać), na przykład poprzez rozwijanie szczerych relacji i otwieranie na siebie ludzi. Ot, cała tajemnica. Jak to zrobić? Rozwijając samoświadomość (ang. self-awareness). Wiem, odstrasza jak termin płynący wprost ex cathedra. Niemniej, bez jej rozumienia i rozwijania, sukcesy odnosić będziemy przypadkowo (o ile będziemy), praca w zespole będzie się udawać (albo nie), a nasze frustracje będą się nawarstwiać. Poszerzanie wiedzy o samym sobie pomaga w budowaniu atmosfery otwartości i szczerości. Pozwala też nam być bardziej skutecznymi nie tylko zawodowo, ale też prywatnie.

Co wyniosłam z agile coach camp 2018 #3

Agile Coach Camp (ACC) to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń na polskiej scenie Agile. Nie jest to konferencja per se – agendę budują uczestnicy na każdy z dni osobno. Sami zgłaszają tematy i formę poszczególnych “grzęd” (czyli slotów): ktoś prowadzi wykład, ktoś inny warsztat lub symulację, inni dyskutują. Wszyscy dzielą się praktyczną wiedzą. Dzięki temu powstaje szalony tygiel wymiany informacji, a wydarzenie każdorazowo jest niepowtarzalne i wyjątkowe. Jasne i proste reguły open space, otwartość, pokora, chęć nauki – to wszystko powoduje, że na ACC po prostu chce się wracać.

Realizacja celów wielkich i małych

Mimo, iż nasze życie jest nieprzewidywalne często działamy tak jakbyśmy byli w stanie jasno stwierdzić co i kiedy nastąpi. Jedni stawiają sobie cele i zamykają się w bańce ich realizacji uporczywie odrzucając (i pomstując na) zmieniający się świat. Inni chętnie się adaptują i rozwijają swoje pomysły budując na zdobytym doświadczeniu i szansach jakie postawił przed nimi los. Ci pierwsi mogą zostać potraktowani jako nieelastyczni i uparci. Tych drugich można nazwać niekonsekwentnymi oportunistami. A może jednak warto znaleźć balans pomiędzy tymi postawami? Zastanówmy się jak realizować cele, które sobie stawiamy. Zarówno te wielkie jak i te małe.

Klucze do sukcesu są dwa

Żyjemy w rzeczywistości, w której ceni się szybkość. Sukces też ma być szybki. Brakuje nam czasu na cieszenie się przygotowaniem. Irytuje nas stawianie kolejnych kroków. Chcemy mieszkanie? Nie oszczędzamy. Bierzemy kredyt i mieszkamy „na swoim” (zapominając, że wynajmujemy je od banku). Chcemy coś kupić? Idziemy do sklepu lub od razu zamawiamy on-line. Chcemy dostać podwyżkę? Tu już nie jest tak różowo, bo manager czy inny kierownik mówi nam, że nie w tym roku, że słabe wyniki, że nie ma pieniędzy, a co ty właściwie zrobiłeś. No właśnie, niestety w relacjach z innymi na docenienie trzeba sobie zapracować. Uznania nie da się zamówić przez internet albo kupić na kredyt a nasz sukces bardzo często zależy od innych. Zapominamy też, że klucze do sukcesu są dwa: dyscyplina i konsekwencja. Słowa te brzmią wymagająco odstraszająco i wręcz zapraszają do tego by się poddać. Jeśli jednak poddawać się nie zamierzasz i nie boisz się tego, że na sukces trzeba mozolnie zapracować to zobaczmy czy da się takiego postępowania nauczyć i jak sobie tę naukę umilić.

Jak zostać Scrum Masterem w 5 krokach

Firma, w której pracujesz właśnie „przechodzi” na Scruma i mianowano Cię Scrum Masterem? Twój zespół poprosił Cię o pełnienie tej roli? A może właśnie znalazłeś intratną propozycję pracy na LinkedIn? Jest wiele powodów, które mogły doprowadzić Cię do stwierdzenia „będę Scrum Masterem, a co mi tam”. Jeśli zastanawiasz się jak zostać Scrum Masterem – dobrym Scrum Masterem 🙂 – zapoznaj się z poniższą listą 5 kroków. To one najbardziej pomogły mi gdy zdecydowałam się podjąć to wyzwanie.